Gemini Cryptocurrencies Stellar Stellar Lumens XLM The Token Powering an Open Network for Exchanging 2x 1

استلار (XLM): شبکه‌ای برای اتصال سیستم‌های مالی جهان و ارائه انتقال سریع و ارزان پول

استلار (XLM) چیست؟

استلار (XLM) یک شبکه غیرمتمرکز نظیر به نظیر (P2P) است که توسط بنیاد توسعه استلار یا Stellar.org در سال 2014 ایجاد شده است. این شبکه در سال 2015 به صورت رسمی راه‌اندازی شد و هدف از آن، اتصال سیستم‌های مالی جهان و فراهم کردن پروتکلی برای ارائه دهندگان پرداخت و موسسات مالی است. استلار این امکان را فراهم می‌کند که منابع مالی به سرعت و با اطمینان و هزینه کم منتقل شوند. این شبکه افراد، بانک‌ها، فرآورندگان پرداخت را به یکدیگر متصل می‌کند و به کاربران این اجازه را می‌دهد که انواع مختلف رمزارز را ایجاد، ارسال و معامله کنند.

بازنگری در شبکه بر ارز دیجیتال داخلی آن، یعنی XLM یا لومنز است. XLM به عنوان ارز واسطه‌ای برای عملیات‌ها عمل می‌کند و همچنین برای پرداخت هزینه‌های تراکنش استفاده می‌شود. نحوه کار این است که پروتکل پول را به سرعت به XLM تبدیل می‌کند و سپس به ارز درخواستی تبدیل می‌کند.
Stellar Lumens XLM Physical Coin Gold.M07.2k

پروتکل پرداخت استلار بر پایه فناوری دفتر رازی توزیعی است که توسط جامعه توسعه متن‌باز، مالکیت جامعه‌ای و توزیع شده توسط جامعه ایجاد شده است. دارایی رمزی پلتفرم استلار به معاملات بین‌المللی کمک می‌کند و مشکلات هزینه‌های بالا و روند کند معاملات را رفع می‌کند. XLM بیشتر تمرکز خود را بر انتقال پول برای افراد دارد تا به موسسات. بنابراین، استلار به افراد دسترسی به سیستم‌های مالی را با کمترین هزینه و به سرعت به سراسر جهان ارسال پول می‌دهد.

علاوه بر این، استلار به عنوان یک صرافی و بازار غیرمتمرکز عمل می‌کند، که دارای یک دفتر سفارشات داخلی است که مالکیت دارایی‌های استلار را پیگیری می‌کند. کاربران پلتفرم می‌توانند دستورات خرید / فروش را مدیریت کرده و دارایی‌های ترجیحی خود را در تسویه‌ها انتخاب و تنظیم کنند. XLM به عنوان سکهٔ داخلی کمک می‌کند تا هزینه‌های تراکنش کاهش یابد.
Gemini Cryptocurrencies Stellar Stellar Lumens XLM The Token Powering an Open Network for Exchanging 2x 1

ادامه مطلب  آپتوس: نسل جدید زنجیره بلوک با سرعت بی‌نظیر و آینده‌پردازی وب3

این شبکه از نظر امنیتی سطح بالایی دارد. دارندگان XLM باید حداقل یک توکن داشته باشند تا بتوانند در شبکه فعالیت کنند. این تفاوت هدف جهانی برای انجام تراکنش‌های شبکه با کارایی و با هزینه زمانی کم است. علاوه بر این، XLM با ایجاد معاملات کوچک، حملات سیلاب را برای هکرها گران‌تر می‌کند و از تهدیدات جدی به شبکه استلار جلوگیری می‌کند.

هدف مخاطبان استلار ساکنین کشورهای در حال توسعه و کاربران عادی هستند که از طریق تراکنش‌های سریع، آسان و ارزان به اقتصاد جهانی دسترسی دارند. استلار از XLM برای تبادل پول به عنوان پروازی زنده استفاده می‌کند و همچنین از ارسال پول در ارزهای مختلف استفاده می‌کند؛ پول از یک نفر ارسال می‌شود و گیرنده می‌تواند مبلغ را در ارز دیگر دریافت کند. این ویژگی زمانی مفید است که تراکنش بین ارزها با جفت‌های تجارت گسترده انجام نشود.

پشتیبانی از معاملات چندارزی همچنین یک مزیت رقابتی استلار است و توانایی معاملات متقاطع فرآیندهای عملیات‌های خارجی را تنها افزایش داده است. علاوه بر این، سرعت پایدار و هزینه تراکنش کم امتیازی است که کاربران دریافت می‌کنند.
Stellar Network: Stellar Lumens and XLM Coin | Gemini

این قابلیت با توسعه‌ای به نام آنکرها تأمین می‌شود (پلی بین ارزهای مختلف و شبکه) که تبادل درون شبکه را ساده‌تر می‌کند و به سرعت کل فرآیند کمک می‌کند.

به طور خلاصه، مزایای استلار (XLM) عبارتند از:

  • انتقال سریع، آسان و ارزان پول به سراسر جهان.
  • امکان ایجاد، ارسال و معامله انواع مختلف رمزارزها.
  • ارتباط میان افراد، بانک‌ها و فرآورندگان پرداخت.
  • ایجاد ارز واسطه‌ای برای عملیات.
  • پشتیبانی از معاملات چندارزی و تبادل ارزهای مختلف.

بنیان‌گذاران استلار چه کسانی هستند؟ جد مک‌کالب (Jed McCaleb) با وکیل جویس کیم (Joyce Kim) پس از ترک شرکت ریپل در سال 2013 به دلیل عدم توافق درباره جهت آینده شرکت ریپل، استلار را در سال 2014 تأسیس کرد.

ادامه مطلب  Injective Protocol (INJ): پروتکل بلاکچینی مالی نسل بعدی

جد مک‌کالب هدف از استلار را در سپتامبر 2020 به کوین‌مارکت‌کپ گفت: “طراحی اصلی کلیه‌ی استلار این است که ارزهای فیات و انواع دیگری از ارزش‌ها می‌توانند به همراه یکدیگر و با دارایی‌های رمزی موازی با یکدیگر و با دارایی‌های رمزی اجرا شوند. این موضوع بسیار مهم است تا این مسائل به سمت اصلی بروند.”
Stellar Blockchain Use Cases - Rejolut

 

جد مک‌کالب به عنوان مدیر فنی استلار و همچنین هم‌موسس بنیاد توسعه استلار فعالیت می‌کند. این سازمان غیرانتفاعی به هدف “افزایش پتانسیل اقتصادی جهان با تبدیل پول به چیزی جاری‌تر، بازارهایی بازتر و افرادی قویتر” ایجاد شده است.

چه چیزی استلار را منحصر به فرد می‌کند؟ هزینه‌ها برای بسیاری از افراد مسأله‌ای حساس است. با این حال، هزینه‌های بالا در هنگام انجام پرداخت‌های مرزی تنها به راه‌حل‌های مبتنی بر پول‌های فیاتی مانند پیپال محدود نیست – هزینه‌های تراکنش در زنجیره‌های بیتکوین و اتریوم نیز به دلیل ترافیک بالا افزایش می‌یابد.

استلار منحصر به فرد است زیرا هر تراکنش تنها 0.00001 XLM هزینه دارد. با توجه به اینکه هر واحد از این رمزارز در زمان نگارش این متن تنها چند سنت هزینه دارد، این امر به تضمین می‌کمک می‌کند که کاربران بیشتر از پول خود را نگه دارند.

کمتر از پروژه‌های زنجیره‌بلوک توانسته‌اند با شرکت‌های فناوری بزرگ و شرکت‌های مالی‌تک همکاری کنند. چند سال پیش، استلار و آی‌بی‌ام با هم همکاری کردند و ورلد وایر راه‌اندازی کردند، یک پروژه که به بزرگترین مؤسسات مالی اجازه می‌دهد تراکنش‌ها را به شبکه استلار ارسال کرده و با استفاده از دارایی‌های پلی مانند استیبل‌کوین تراکنش کنند.

اگرچه زنجیره‌های بلوک دیگر صندوق‌های جامعه‌ای دارند، به این معنا که می‌توان به پروژه‌هایی که به ترویج اکوسیستم کمک می‌کنند، کمک‌هایی ارائه داد، استلار به کاربرانش اجازه می‌دهد تا بر روی کدام پروژه‌ها باید این حمایت را ارائه دهند.

ادامه مطلب  سولونا: پلتفرم بلاکچین با کارایی بالا و مقیاس‌پذیری

استلار (XLM) چه تعداد سکه دارد؟ در زمان راه‌اندازی شبکه استلار در سال 2015، مجموعاً 100 میلیارد XLM صادر شدند – اما از زمان تاریخ انتشار، تغییراتی ایجاد شده است. در حال حاضر، مجموع عرضه 50 میلیارد XLM و عرضه در حال 20.7 میلیارد است.

در سال 2019، بنیاد توسعه استلار اعلام کرد که بیش از نیمی از عرضه رمزارز را سوزانده است. این به این معناست که اکنون تقریباً 30 میلیارد XLM را کنترل می‌کند. اگرچه برخی از این سرمایه برای بازاریابی و کمک به توسعه سازمان اختصاص داده شده است، تقریباً یک سوم آن برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دیگر زنجیره‌بلوکی نگه‌داری می‌شود.

توضیح دادن دلایل این تغییرات وعده دادن که دیگر XLM بیشتر را سوزانده نخواهد شد، بنیاد توسعه استلار این‌گونه توضیح داد: “بنیاد توسعه استلار می‌تواند با تعداد کمتری لومنز کارهایی را انجام دهد که به منظور افزایش پذیرش استلار ایجاد شده‌اند… این 55.5 میلیارد لومنز به افزایش پذیرش استلار کمک نخواهند کرد.”

شبکه استلار چگونه امن می‌شود؟ این شبکه با استفاده از پروتکل توافق استلار (SCP) امنیت دارد، که به عنوان دارای چهار ویژگی اصلی توصیف می‌شود: “کنترل غیرمتمرکز، تاخیر کم، اعتماد انعطاف‌پذیر و امنیت نابهنگام.”

توسط SCP، هر کسی می‌تواند به فرآیند دستیابی به توافق پیوست و هیچ نهاد تنها نمی‌تواند بیشترین قدرت تصمیم‌گیری را در اختیار بگیرد. همچنین تراکنش‌ها به صرفه و در چند ثانیه تأیید می‌شوند – و در صورت تلاش اشخاص بدرفتار برای پیوستن به شبکه، تدابیر امنیتی اعمال می‌شود.

پیام بگذارید