business team investment entrepreneur trading 2023 03 28 19 52 49 utc

تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی: مبانی و کاربردها

تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی: مبانی و کاربردها
اصول تحلیل تکنیکال از مشاهدات بازارهای مالی در طول صد‌ها سال به دست می‌آیند. قدیمی‌ترین اشاره‌های شناخته‌شده به تحلیل تکنیکال در گزارش‌های یوزف دلا وگا درباره بازارهای هلند در قرن هفدهم ظاهر می‌شود. در قاره آسیا، قدیمی‌ترین مثال از تحلیل تکنیکال به روشی که توسط هوما مونهیسا در اوایل قرن هجدهم توسعه یافت و به تکنیک‌های شمعی تبدیل شد، برمی‌گردد. در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰، ریچارد اسکاباکر چندین کتاب منتشر کرد که کار داو و ویلیام پیتر همیلتون را در کتاب‌های نظریه و عمل بازار سهام و تحلیل بازار تکنیکال ادامه داد. در پایان زندگی‌اش، دیگران هم به او پیوستند؛ برادرزاده او، رابرت دی. ادواردز، کتاب آخر او را تکمیل کرد. در سال ۱۹۴۸، ادواردز و جان مجی کتاب تحلیل تکنیکال روند سهام منتشر کردند که به عنوان یکی از آثار اصلی در این حوزه شناخته می‌شود. این کتاب به طور انحصاری با تحلیل روندها و الگوهای نموداری مرتبط است و هنوز هم در حال استفاده است. در حال حاضر به نسخه ۹ از این کتاب رسیده‌ایم. همانطور که آشکار است، تحلیل تکنیکال اولیه تقریباً به تحلیل نمودارها محدود بود، زیرا قدرت پردازش کامپیوترها برای تحلیل آماری در دسترس نبود. چارلز داو به گفته‌ها، شکلی از تحلیل نمودار را که توسط تکنیسین‌ها استفاده می‌شود، یعنی تحلیل نقطه به نقطه، ابداع کرد.
تئوری داو بر اساس مقالات جمع‌آوری‌شده از چارلز داو، هم‌آغاز و ویراستار داو جونز، بوده و از اواخر قرن نوزدهم تاکنون تحلیل تکنیکال را تشویق کرده است. دیگر نخبگان تکنیک‌های تحلیل شامل رالف نلسون الیوت، ویلیام دلبرت گن و ریچارد ویکوف هستند که تکنیک‌های مختلف خود را در اوایل قرن بیستم توسعه دادند.
در دهه‌های اخیر تعداد زیادی از ابزارها و تئوری‌های تکنیکال توسعه یافته و بهبود یافته‌اند، با تأکید بر تکنیک‌های کمک‌شده توسط کامپیوتر.
توصیف کلی
در حالی که تحلیل‌گران بنیادی سودها، سود تقسیمی، محصولات جدید، تحقیقات و موارد مشابه را بررسی می‌کنند، تحلیل‌گران تکنیکال آنچه که سرمایه‌گذاران درباره این توسعه‌ها می‌ترسند یا فکر می‌کنند و آیا سرمایه‌گذاران اصطلاحاً “روحیه” و “تقاضا و عرضه” دارند یا خیر، بررسی می‌کنند؛ این دو مفهوم به روان‌شناسی و عرضه و تقاضا معروف هستند. تکنیک‌ها از ابزارهای متعددی استفاده می‌کنند، که یکی از آنها استفاده از نمودارها است. با استفاده از نمودارها، تحلیل‌گران تکنیکال سعی می‌کنند الگوها و روندهای قیمتی در بازارهای مالی شناسایی

ادامه مطلب  تحلیل فنی: چیست و چگونه کار می‌کند؟

کنند و سعی در بهره‌برداری از این الگوها دارند. تکنیک‌ها از روش‌ها و ابزارهای مختلفی استفاده می‌کنند و مطالعه نمودارهای قیمتی تنها یکی از این روش‌هاست.
شاخص‌های عرضه و تقاضا نقدی سرمایه‌گذاران را نظارت می‌کنند؛ سطوح مارجین، سود کوتاه مدت، نقدینگی در حساب‌های کارگزاری و غیره را بررسی می‌کنند تا تعیین کنند آیا آنها هنوز هم سرمایه دارند یا خیر. شاخص‌های دیگر وضعیت روحیه سرمایه‌گذاران را نظارت می‌کنند – آیا سرمایه‌گذاران خرسی یا گاوی هستند؟ – و آیا آماده‌اند پول خرج کنند تا باورهای خود را تأیید کنند. یک خرس که پول خرج کرده باشد نمی‌تواند بازار را به بالاتر ببرد، و یک گاوی ثروتمند نیز نمی‌تواند بازار را به پایین بکشد! سرمایه‌گذاران باید بدانند با چه چیزی در مقابل هستند. در آخر، قیمت سهام تنها نمایانگر آنچه سرمایه‌گذاران فکر می‌کنند است؛ بنابراین تعیین آنچه آنها فکر می‌کنند به همان اندازه مهم است که تخمین سود.
تحلیل‌گران با استفاده از نمودارها به دنبال الگوهای قیمتی متداول می‌گردند، مانند الگوهای معروف سر و شانه یا بالا/پایین دوگانه، شاخص‌های تکنیکی را مطالعه می‌کنند، متوسط‌های متحرک را بررسی می‌کنند، و به دنبال اشکالی مانند خطوط حمایت، مقاومت، کانال‌ها و اشکال کمتر شناخته‌شده مانند پرچم‌ها، پنانت‌ها، روزهای تعادل و الگوهای فنجان و دسته هستند.
trading with technology 2022 11 02 00 01 07 utc
تحلیل تکنیکی ۲
تحلیل‌گران تکنیکال همچنین از شاخص‌های بازار مختلف به صورت گسترده‌ای استفاده می‌کنند، که برخی از آنها تبدیلات ریاضی قیمت را شامل می‌شوند، اغلب شامل حجم بالا و پایین، داده‌های پیشرفت/کاهش و ورودی‌های دیگر هستند. این شاخص‌ها برای کمک به تعیین اینکه آیا دارایی در حال رشد است و اگر چنین است، احتمال جهت و ادامه آن را ارزیابی می‌کنند. تکنیک‌ها همچنین به دنبال رابطه بین شاخص‌های قیمت/حجم و شاخص‌های بازار می‌گردند. مثال‌ها شامل شاخص قدرت نسبی و مؤشر مک‌دی است. مسیرهای دیگری از مطالعه شامل ترافیک بین تغییرات گزینه‌ها (تغییرات تخمینی) و نسبت‌های خرید/فروش به قیمت هستند. همچنین شاخص‌های حسی مانند نسبت‌های خرید/فروش، نسبت‌های گاو/خرس، سود کوتاه مدت و تخمینی ولاتیلیت و غیره نیز مهم هستند.
در تحلیل تکنیکال تکنیک‌های متعددی وجود دارد. پیروان تکنیک‌های مختلف (به عنوان مثال، تحلیل نمودار شمعی، تئوری داو و تئوری موج الیوت) ممکن است به روش‌های دیگر اهمیت ندهند، اما بسیاری از معامله‌گران عناصری از بیش از یک تکنیک ترکیب می‌کنند. برخ

ادامه مطلب  تحلیل فنی: چیست و چگونه کار می‌کند؟

ی از تحلیل‌گران تکنیکال به ارزیابی ذاتی تصمیم می‌گیرند که الگو(های) خاصی که یک ابزار خاص در زمان خاصی نمایان می‌کند، و تفسیر آن الگو چیست. دیگران به روش مکانیکی یا سیستماتیک به شناسایی و تفسیر الگوها می‌پردازند.
تحلیل تکنیکال به طور متداول با تحلیل بنیادی مقایسه می‌شود، که مطالعه عوامل اقتصادی که تأثیر بر قیمت‌گذاری بازارهای مالی دارند، می‌باشد. تحلیل تکنیکال ادعا می‌کند که قیمت‌ها پیش از اینکه سرمایه‌گذاران از آنها آگاه شوند، همه این روندها را نمایان می‌کنند. شناسایی این روندها هدف شاخص‌های تکنیکال است، هرچند که ناقص و ناکام ممکن است باشند. شاخص‌های بنیادی نیز تحت همان محدودیت‌ها قرار دارند. برخی از معامله‌گران به طور انحصاری از تحلیل تکنیکال یا تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند، در حالی که دیگران از هر دو نوع تحلیل برای تصمیم‌گیری در معاملات استفاده می‌کنند که به احتمال زیاد رویکرد منطقی‌تری است.
کاربران تحلیل تکنیکال اغلب به عنوان تکنیسین‌ها یا تکنیسین‌های بازار شناخته می‌شوند. برخی ترجیح می‌دهند به عنوان تحلیل‌گر تکنیکال بازار یا به طور ساده تحلیل‌گر بازار شناخته شوند. اصطلاح قدیمی‌تر “چارتیست” گاهاً استفاده می‌شود، اما چون این حوزه گسترش یافته و مدرن‌تر شده است، استفاده از اصطلاح چارتیست کمتر معمول شده است، زیرا تنها یک جنبه از تحلیل تکنیکال را نمایان می‌کند.

business man working with computer planning and a 2022 05 08 22 15 04 utc

ویژگی‌ها
تحلیل تکنیکال از مدل‌ها و قوانین معاملاتی بر اساس تبدیل‌های قیمت و حجم مبتنی بر شاخص قدرت نسبی، میانگین‌های متحرک، رگرسیون‌ها، همبستگی‌های قیمتی درون‌بازاری و میان‌بازاری، چرخه‌ها یا به‌طور کلاسیک از طریق شناخت الگوهای نموداری استفاده می‌کند. تحلیل تکنیکال در مقابل رویکرد تجزیه و تحلیل بنیادی به تجزیه و تحلیل اوراق بهادار و سهام قرار دارد. تحلیل تکنیکال قیمت، حجم و سایر اطلاعات بازار را تجزیه و تحلیل می‌کند، در حالی که تجزیه و تحلیل بنیادی به واقعیت‌های واقعی شرکت، بازار، ارز یا کالا نگاه می‌کند. بیشتر کارگزاری‌ها، گروه‌های معاملاتی یا مؤسسات مالی به طور معمول هم تیم تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی دارند. تحلیل تکنیکال به طور گسترده‌ای در میان معامله‌گران و حرفه‌ای‌های مالی استفاده می‌شود و بسیار اغلب توسط معامله‌گران روزانه فعال، سازندگان بازار و معامله‌گران صف می‌شود. در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، این روش توسط دانشگاهیان به طور گسترده رد شد. در بررسی اخیری، اروین و پارک[۷] گزارش دادند که از ۹۵ مطالعه مدرن، ۵۶ مطالعه نتایج مثبت ارائه داده‌اند، اما توجه کردند که بسیاری از نتایج مثبت به دلیل مسائلی مانند جستجوی داده تردیدآمیز شده‌اند، به طوری که شواهد حمایت کننده از تحلیل تکنیکال ناقص است؛ هنوز هم برخی از دانشگاهیان آن را به عنوان سخن‌فناوری می‌پذیرند. [۸] دانشگاهیانی مانند یوجین فاما می‌گویند که شواهد برای تحلیل تکنیکال محدود است و با فرض ضعف ازمت حوزه بازار کارایی نیست. [۹] [۱۰] کاربران ادعا می‌کنند که حتی اگر تحلیل تکنیکال نتواند آینده را پیش‌بینی کند، به شناسایی فرصت‌های معامله کمک می‌کند. در بازارهای ارز خارجی، استفاده از تحلیل تکنیکال ممکن است گسترده‌تر از تحلیل بنیادی باشد. [۱۲] [۱۳] این به معنای این نیست که تحلیل تکنیکال برای بازارهای خارجی قابل استفاده‌تر است، بلکه این به معنای این است که تحلیل تکنیکال در آنجا بیشتر به کار گرفته می‌شود و به موفقیت آن در آنجا نسبت به سایر جاها ترجیح داده می‌شود. در حالی که برخی مطالعات منفرد نشان داده‌اند که قوانین معاملاتی تکنیکال ممکن است در دوره قبل از سال ۱۹۸۷ بازدهی پایدار داشته باشند،[۱۴] [۱۵] [۱۶] [۱۷] بیشتر کارهای دانشگاهی بر روی ماهیت وضعیت غیرعادی بازار ارز خارجی تمرکز داشته‌اند.[۱۸] تخمین زده می‌شود که این نامتعارفی به دخالت بانک مرکزی برمی‌گردد، که بدیهی است که تحلیل تکنیکال برای پیش‌بینی آن طراحی نشده است.[۱۹] پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که ترکیب انواع سیگنال‌های معاملاتی به‌عنوان یک روش سیگنال ترکیب شده، ممکن است سودآوری را افزایش داده و وابستگی به هر قاعده تنها را کاهش دهد.[۲۰]

ادامه مطلب  تحلیل فنی: چیست و چگونه کار می‌کند؟

اصول
تکنسین‌ها می‌گویند که قیمت بازار تمام اطلاعات مربوطه را منعکس می‌کند، بنابراین تحلیل آن‌ها به تاریخچه الگوی معاملات یک اوراق بهادار توجه می‌کند تا به عوامل خارجی مانند اقتصادی، بنیادی و رویدادهای خبری. عملکرد قیمت نیز به تکرار خود می‌پردازد زیرا سرمایه‌گذاران به طور جمعی به رفتارهای الگویی تمایل دارند – به همین دلیل تکنسین‌ها تمرکز خود را بر روی ترندها و شرایط شناخته‌شدنی قرار داده‌اند.
Soporte resistencia reverseroles
نمودار سهام نشان‌دهنده سطوح حمایت (۴، ۵، ۶، ۷ و ۸) و مقاومت (۱، ۲ و ۳) است؛ سطوح مقاومت معمولاً به سطوح حمایت تبدیل می‌شوند و بالعکس.

پیام بگذارید