staking

پلکادات (DOT) چیست؟

پلکادات (DOT):

پلکادات یک پروتکل متن‌باز چندزنجیره‌ای و متصل کننده است که یک شبکه از زنجیره‌های بلوکچین تخصصی را به یکدیگر متصل و امن می‌کند. این امکان را فراهم می‌کند تا انتقال متقابل داده‌ها یا دارایی‌های هر نوع، نه تنها توکن‌ها، بلکه همچنین اجازه‌ی ارتباط بین زنجیره‌ها را فراهم کند. به این ترتیب، زنجیره‌ها با یکدیگر ارتباط می‌یابند و قابلیت همکاری با یکدیگر را دارند. پلکادات به‌طور خاص طراحی شده است تا برای ایجاد اینترنت غیرمتمرکزی زنجیره‌ها (معروف به وب 3) به عنوان پایه‌ای عمل کند.

پلکادات به عنوان یک متاپروتکل لایه-0 شناخته می‌شود؛ به این معنا که زیرساخت و قالب یک شبکه از زنجیره‌های لایه-1 که به عنوان پاراچین‌ها (زنجیره‌های موازی) شناخته می‌شوند را توصیف می‌کند و پایه‌ای برای به‌روزرسانی خودکار و بدون نیاز به شاخه‌زدن در پیش‌بینی حاکمیت در زنجیره‌ی خود به وسیله‌ی رای‌گیری زنجیره‌ای است که به اراده جامعه‌ی دارندگان توکن‌هایش پاسخ می‌دهد.

پلکادات اساسی‌ترین عنصر برای حمایت از وب غیرمتمرکز کنترل‌شده توسط کاربران خود و تسهیل ایجاد نرم‌افزارها، نهادها و خدمات جدید می‌باشد.

پروتکل پلکادات می‌تواند زنجیره‌های عمومی و خصوصی، شبکه‌های بدون نیاز به مجوز، اوراکل‌ها و فناوری‌های آینده را به هم متصل کند؛ این امکان را فراهم می‌کند تا این زنجیره‌های مستقل به صورت بدون‌اعتماد اطلاعات و تراکنش‌ها را از طریق زنجیره‌ی اصلی پلکادات (که در ادامه توضیح داده می‌شود) به اشتراک بگذارند.

🚀 مشخصات اصلی پلکادات:

 1. زنجیره‌ی اصلی (Relay Chain): قلب پلکادات، که به ایجاد هماهنگی، همکاری و امنیت مشترک در شبکه زنجیره‌های مختلف کمک می‌کند.
 2. پاراچین‌ها (Parachains): زنجیره‌های مستقل که می‌توانند دارای توکن‌های خود باشند و برای موارد کاربرد خاص بهینه شوند.
 3. پاراتردها (Parathreads): مشابه پاراچین‌ها هستند، اما با ارتباط قابل تنظیم بر اساس یک مدل پرداخت اقتصادی.
 4. پل‌ها (Bridges): به پاراچین‌ها و پاراتردها اجازه می‌دهد که به زنجیره‌های بلوکچین خارجی مانند اتریوم متصل شوند و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند.

👥 موسسان پلکادات:

مؤسسان پلکادات به نام‌های دکتر گاوین وود (Dr. Gavin Wood)، رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) و پیتر چابن (Peter Czaban) هستند.

 • دکتر گاوین وود، رئیس بنیاد وب 3، مشهورترین عضو این تیم است که به دلیل تأثیرش در صنعت به‌عنوان یکی از موسسان اتریوم، بنیان‌گذار Parity Technologies و خالق زبان کدگذاری قراردادهای هوشمند Solidity شناخته می‌شود. او همچنین به عنوان پدیدآور واژه‌ی وب 3 شناخته می‌شود.
 • رابرت هابرمایر یکی از اعضای انجمن Thiel Fellow و تحقیق‌کننده و توسعه‌دهنده موفق در حوزه‌ی بلوکچین و رمزنگاری است.
 • پیتر چابن، مدیر فناوری سابق بنیاد وب 3، تجربه‌ی زیادی در صنایع فینتک بسیار تخصصی دارد.
ادامه مطلب  عالم جهان مجازی DELYSIUM: جامعه‌ای مجازی که هوش مصنوعی را به بازی‌ها می‌آورد!

💎 موارد منحصربه‌فرد پلکادات:

 • شبکه چندزنجیره‌ای و شارژ‌دهی به صورت موازی؛ این قدرت پردازش موازی به بهبود قابلیت اطمینان کمک می‌کند.
 • امکان ایجاد زنجیره‌های سفارشی به سرعت و به راحتی با استفاده از چارچوب Substrate؛ زنجیره‌های Substrate به طور طبیعی به اتصال به شبکه پلکادات طراحی شده‌اند.
 • شبکه بسیار قابل انعطاف و تطبیق‌پذیر که امکان به اشتراک‌گذاری اطلاعات و قابلیت‌ها بین شرکت‌کنندگان را فراهم می‌کند.
 • پلکادات می‌تواند به‌طور خودکار بروزرسانی شود بدون نیاز به فرایند شاخه‌زدن برای پیاده‌سازی ویژگی‌ها یا برطرف‌کردن باگ‌ها.
 • شبکه دارای سیستم حاکمیت کاربرگرا و پیشرو بازار است که تمام دارندگان توکن‌ها رأی دارند که چگونه شبکه را اداره کنند. تیم‌ها می‌توانند حکم‌گرایی زنجیره‌های خود را در پلکادات بر اساس نیازها و شرایط در حال تغییر تنظیم کنند. اعتبارسنج‌ها، تاییدکنندگان و گردهم‌آورندگان، همه وظایف مختلفی را برای کمک به امنیت و حفظ شبکه و ریشه‌کنی رفتارهای نادرست انجام می‌دهند.
 • در پایان سال ۲۰۲۱، پلکادات به موفقیت حاصل از اولین حراجی‌های پاراچین رسید. حراجی‌های پاراچین با سیستم حراجی اجازه‌نشده مشاهده‌شده بودند. پیشنهاد برنده، بالاترین پیشنهاد در لحظه‌ی تصادفی پایان حراجی بود.
 • پلکادات پنج اسلات اول را به برندگان حراجی‌ها اختصاص داد: Acala، Moonbeam، Astar، Parallel و Clover. این پروژه‌ها اسلات‌های پاراچین خود را به مدت ۹۶ هفته قفل کرده‌اند و توسط پرداخت‌کنندگان DOT به عنوان تضمین وثیقه‌گذاری شده‌اند. همانطور که در پلکادات رایج است، همه پروژه‌ها پیش‌تست‌شده بودند با استفاده از شبکه‌ی آزمایشی Kusama.
  Governance

💰 تعداد توکن‌های DOT پلکادات در جریان چقدر است؟

با توجه به دوباره‌سازی شبکه پس از رفراندوم در پلکادات، موجودی‌های DOT به مقدار ۱۰۰ افزایش یافتند. به این ترتیب، یک DOT قدیمی با ۱۰۰ DOT جدید معادل است. این به معنای افزایش حداکثر عرضه‌ی اولیه ۱۰ میلیون DOT قدیمی در اوت ۲۰۲۰ به ۱ میلیارد توکن DOT جدید می‌شود. دلیل این دوباره‌سازی محض وجود اعداد اعشاری کوچک بوده و تسهیل‌کننده‌ی محاسبه‌ها بوده‌است. با این حال، این دوباره‌سازی توزیع DOT یا سهام‌داران نسبی آن‌ها را تغییر نمی‌دهد.

ادامه مطلب  Avalanche: رقابت با اتریوم و حل معضل مقیاس‌پذیری بلاکچین

اولین پیشنهاد عمومی اولیه (ICO) پلکادات در اکتبر ۲۰۱۷ برگزار شد و قیمت DOT پلکادات ۰.۲۹ دلار بود و ۲۲۴ هزار توکن عرضه شد. دومین ICO در ژوئیه ۲۰۲۰ برگزار شد و قیمت DOT آن ۱.۲۵ دلار بود و ۳۴۲٬۰۸۰ توکن DOT به فروش رفت.
Bonding

🔒 چگونه شبکه پلکادات امن می‌شود؟

شبکه از مکانیزم NPoS (اثبات‌نامزدی‌مشخص‌شده) با ارزیاب‌ها و نامزدها استفاده می‌کند. نامزدها توکن‌های خود را به ارزیاب‌ها پشتیبانی می‌کنند. این توکن‌های معیوب امنیت زنجیره را باعث می‌شوند تا مخاطب شدن به‌طور محدود هزینه‌بر باشد.

ارزیاب‌ها روی زنجیره‌ی اصلی و تراکنش‌ها را از زنجیره‌های مختلف تأیید می‌کنند. این طرح اعتبارسنجی یکتا، زنجیره‌ها را قادر می‌سازد به‌طور ایمن با یکدیگر تعامل کنند و همچنان به‌صورت مستقل اداره شوند.

💳 از کجا می‌توانید توکن DOT پلکادات را خریداری کنید؟

بازارهای برتر برای معاملات با DOT پلکادات در حال حاضر شامل بایننس، هوبی گلوبال، اوکس، کوین‌بیس، کوکوین و … می‌شوند. می‌توانید دیگر صرافی‌های لیست‌شده را در صفحه‌ی بازارهای پلکادات در کوین‌مارکت‌کپ بیابید.

هم‌چنین، اکنون می‌توانید رمزارزهایی مانند بیتکوین و اتریوم را به صورت مستقیم با کارت اعتباری به ارزش ارزش واحد پول ملی خود خریداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را بخوانید.

برای دریافت قیمت DOT پلکادات به صورت زنده در ارزش واحد پول ملی خود می‌توانید از ویژگی تبدیل‌کننده‌ی کوین‌مارکت‌کپ به‌صورت مستقیم در صفحه‌ی ارزش پول DOT پلکادات استفاده کنید.

 • Governance

💡 مدل جدید حاکمیت زنجیره‌ای پلکادات

در ژوئن ۲۰۲۲ اعلام شد که این پروتکل قصد دارد چارچوب موجود را به‌صورتی ارتقاء دهد که شبکه بیشتر در روحیه غیرمتمرکز بنشیند. تیم ادعا کرده‌است که سیستم حاکمیت کنونی عناصری از مرکزیت دارد. به عنوان مثال، شورای پلکادات به عنوان یک سازمان اجرایی، کنترل منحصربه‌فردی برخی از فرآیندهای تصمیم‌گیری را از جمله چگونگی هزینه‌کردن صندوق شبکه داشت.

به همین دلیل، این ارتقاء جدید سیستم حاکمیت را با یک چارچوب به‌صورت “رفراندوم” جایگزین می‌کند. به عبارت دیگر، ارتقاء برنامه‌ریزی شده به‌صورتی می‌شود که یک سیستم رای‌گیری را برای ارائه‌دهنده‌ها امکان‌پذیر می‌کند تا پیشنهادها را ارائه و تأیید کنند.

ادامه مطلب  BAT پلتفرم تبلیغاتی زنجیره‌بندی با پاداش عادلانه

این ارتقاء به نام “Governorship version 2” یا “Gov2” بوده و ادعا می‌کند که تمام اقوام‌های شهروند اولیه از جمله کمیته فنی و شورای پلکادات حذف می‌شود.

با این روند، پروتکل هدف دارد تا تمرکز قدرت رای‌گیری را کاهش دهد با جایگزینی کمیته فنی با “انجمن پلکادات” که تا چندین هزار عضو را در خود جای می‌دهد و برخورداری از محدودیت‌های کمتر برای ورود دارد. اعضا درجه‌بندی می‌شوند تا میزان توقع پروتکل از هر شرکت‌کننده در تصمیم‌گیری‌های آگاهانه را نشان دهند و پیشنهادهایی را که به نفع شبکه باشند، حمایت کنند.

بخش دیگری از این ارتقاء، سیستم “اصل و مسیرها” است. این مکانیسم به کمک ارزیابی اهمیت یک پیشنهاد، روش مناسبی برای برخورد با آن‌ها را تعیین می‌کند. به عنوان مثال، شبکه می‌تواند تدابیر مناسبی را اجرایی کند تا اطمینان حاصل کند که فرایند تصمیم‌گیری غیرمرکزی و عادلانه است. به عنوان مثال، پیشنهادهای با ریشه “اصول اصلی” بسیار حساس‌تر هستند و نیاز به مدت زمان بیشتری برای بررسی و تأیید دارند و درصد تأیید بالاتری نیاز دارند. همچنین، این سیستم اطمینان می‌یابد که تنها یک پیشنهاد فوق حساس را می‌توان در یک زمان مورد بحث قرار داد.
Image

پس از آن، Gov2 ابتدا در Kusama، یک محیط توسعه آزمایشی برای آزمون برنامه‌ها، تست خواهد شد و پس از اتمام مرحله‌ی تست و بررسی، تیم پیشنهاد را برای راه‌اندازی Gov2 در شبکه پلکادات ارائه خواهد داد.

polkascan.io

polkadot-cc1.subscan.io

polkastats.io

hubble.figment.io

bscscan.com

به‌راحتی با ما در ارتباط باشید!

آیا به دنبال فرصت‌های جدید و جذاب سرمایه‌گذاری هستید؟ نیاز به مشاوره مالی دارید یا فقط می‌خواهید با تیم متخصص ما آشنا شوید؟ تیم ما در Neocap Inv همیشه آماده است تا به شما کمک کند.

با مراجعه به وب‌سایت ما به آدرس neocapinv.com می‌توانید از خدمات متنوع ما آگاه شوید، وبلاگ ما را مطالعه کنید یا با استفاده از فرم تماس با ما، سوالات خود را مطرح کنید. از تجربه و دانش تیم ما بهره‌مند شوید و قدمی به سمت آینده‌ای روشن بردارید.

ما منتظر شما هستیم، همین حالا با ما تماس بگیرید!

پیام بگذارید