Chainlink

Chainlink: بررسی جامع از اولین شبکه اوراکل متصل به بلاکچین

چیستی Chainlink (LINK)؟ 

تأسیس شده در سال ۲۰۱۷، Chainlink یک لایه تجربه بلاکچینی است که قراردادهای هوش مصنوعی همگانی را ممکن می‌سازد. از طریق شبکه ارکوای متمرکز، Chainlink به بلاکچین‌ها امکان تعامل ایمن با منابع داده‌های خارجی، رویدادها و روش‌های پرداخت را می‌دهد، به این ترتیب اطلاعات غیرلایه‌ای مورد نیاز توسط قراردادهای هوش مصنوعی پیچیده برای تبدیل به فرم مهم توافق دیجیتالی را فراهم می‌کند.

شبکه Chainlink توسط یک جامعه بزرگ از ارائه‌دهندگان داده، اپراتورهای نود، توسعه‌دهندگان قراردادهای هوش مصنوعی، محققان، بازبینان امنیتی و موارد دیگر تشکیل شده است. شرکت تمرکز دارد که مشارکت متمرکز برای تمامی اپراتورهای نود و کاربرانی که می‌خواهند به شبکه کمک کنند، تضمین شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این پروژه، به مطالعه عمیق ما از Chainlink مراجعه کنید.

موسسان Chainlink کیستند؟

Expert: Sergey Nazarov | MoneyDance

سرگئی نازاروف یکی از موسسان و مدیرعامل شرکت Chainlink Labs است. او در سال ۲۰۰۹ مشغول به تدریس در دانشکده کسب و کار NYU Stern شد. در سال ۲۰۱۴، او همچنین CryptaMail را همراه با استیو الیس تأسیس کرد، یک سرویس ایمیل مبتنی بر بلاکچین کاملاً متمرکز. در سال ۲۰۱۴، نازاروف با استیو الیس همکاری کرد و SmartContract را راه‌اندازی کرد، یک پلتفرم که با اتصال قراردادهای هوش مصنوعی به داده‌های خارجی و پرداخت‌های بانکی پذیرفته شده، قراردادهای هوش مصنوعی را به واقعیت می‌پیوندد. SmartContract یکی از مشغولیت‌های کاری بود که سرگئی نازاروف را به تأسیس Chainlink رساند.

استیو الیس در سال ۲۰۱۰ با درجه مهندسی کامپیوتر از دانشگاه نیویورک فارغ‌التحصیل شد. بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی، به عنوان یک مهندس نرم‌افزار در Pivotal Labs فعالیت کرد. در سال ۲۰۱۴، او Secure Asset Exchange را تأسیس کرد، یک شرکت که دسترسی آسان به تبادل دارایی متمرکز در وب را فراهم می‌کند.

چه چیزی Chainlink را منحصر به فرد می‌سازد؟

Chainlink یکی از اولین شبکه‌هاست که امکان ادغام داده‌های خارج از لایه به قراردادهای هوش مصنوعی را فراهم می‌کند. با تعداد زیادی شریک معتبر، Chainlink یکی از بازیکنان اصلی در حوزه پردازش داده است. به دلیل ادغام داده‌های خارج از لایه، Chainlink توجه ارائه‌دهندگان داده‌های معتبر بسیاری از جمله Brave New Coin، Alpha Vantage و Huobi را به خود جلب کرده است. ارائه‌دهندگان داده می‌توانند به صورت مستقیم دسترسی به داده‌ها را به Chainlink بفروشند، از این رو درآمدزایی از اطلاعاتی که دارند را ممکن می‌کند.

ادامه مطلب  سینگولاریتی‌نت (AGIX) چیست؟

mountain rescue service with dog on operation outd 2021 08 31 14 40 22 utc 3

به عنوان یک شبکه متمرکز، Chainlink به کاربران امکان می‌دهد تا اپراتورهای نود شوند و با اجرای زیرساخت داده‌ای بحرانی مورد نیاز برای موفقیت بلاکچین را درآمدزایی کنند. Chainlink از مجموعه بزرگی از اپراتورهای نود استفاده می‌کند تا به طور جمعی توانایی ارائه رزومه قیمتی متمرکز را برای شبکه‌های اوراکل Price Feed که در حال حاضر میلیاردها ارزش را برای برنامه‌های دیفای مانند Synthetix، Aave، Compound و غیره تأمین می‌کنند، فعال کند.

چگونه استیکینگ LINK کار می‌کند؟

در حال حاضر، Chainlink به خاطر وابستگی به تعداد محدودی از نودهای معتبر مورد انتقاد قرار گرفته است، با این حال، استیکینگ LINK قصد دارد این نگرانی را برطرف کند.

استیکینگ LINK پاداش‌ها و جریمه‌ها را معرفی می‌کند تا به عملکرد مناسب شبکه اوراکل Chainlink تشویق کند. همچنین، این امکان را برای اپراتورهای نود بهبود می‌بخشد تا وظایف را دریافت کنند و هزینه‌ها را در شبکه Chainlink به دست آورند.

در این سیستم، شرکت‌کنندگان توکن‌های LINK خود را به عنوان وثیقه قفل می‌کنند. این وثیقه می‌تواند مالیات گرفته شود یا به واژه “کاهش داده” شود اگر یک نود اطلاعات را به طور نادرست گزارش دهد. توکن‌های LINK که از ارزش‌گذاران نادرست مالیات گرفته می‌شوند، به عنوان درآمد به ارزش‌گذاران صادق توزیع می‌شوند.

توسعه‌دهندگان Chainlink امیدوارند که معرفی این امنیت کریپتواقتصادی باعث ایجاد هزینه‌ای برای حملات به اوراکل قیمت شبکه شود که از سودهای احتمالی حمله بیشتر باشد. این یک استراتژی بازی‌سازی مشابه است که شبکه‌های بلاکچینی مانند بیتکوین و اتریوم از آن بهره می‌برند.

همچنین، دارندگان LINK که نود خود را اجرا نمی‌کنند، می‌توانند با واگذاری توکن‌های خود به یک اپراتور نود معتبر، در استیکینگ شرکت کنند. توسعه‌دهندگان Chainlink تخمین می‌زنند که برنامه استیکینگ در ابتدا تا ۵٪ بازدهی ارائه خواهد داد که از ترکیب از انتشارات از انبار و هزینه‌های پرداخت‌شده توسط کاربران داده‌های Chainlink تشکیل شده و در نهایت فقط به هزینه‌های کسب‌شده توسط شبکه وابسته خواهد بود.

مشارکت اعضای جامعه در استیکینگ اپراتورهای نود را به تشویق به رفتار صادق نیز افزایش می‌دهد. شرکت‌کنندگان قادر به انتخاب محل اختصاص وثیقه خود از طریق امتیازهای اعتباری داده شده به اپراتورهای نودی هستند که به طور مداوم تغذیه‌های داده معتبر را ارائه می‌دهند.

ادامه مطلب  استلار (XLM): شبکه‌ای برای اتصال سیستم‌های مالی جهان و ارائه انتقال سریع و ارزان پول

چه تعداد سکه Chainlink (LINK) در گردش وجود دارد؟
در ICO اولیه برای LINK در سپتامبر ۲۰۱۷، Chainlink مجموع و حداکثر تأمین ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ توکن LINK اعلام کرد. تأمین فعلی حدود ۴۵۳٬۵۰۹٬۵۵۳ توکن LINK یا حدود ۴۵٪ از کل تأمین، تا اواخر سپتامبر ۲۰۲۱ است. قیمت Chainlink در ICO ۰٫۱۱ دلار بود و مجموعاً ۳۵۰ میلیون توکن LINK به فروش رفت. این نماینده‌ی بیش از ۲۰۰ برابر از قیمت ICO به قیمت Chainlink امروز است.

قیمت Chainlink در دوره‌ای از نیمه اول ۲۰۱۹ تا نیمه ۲۰۲۰ به شدت افزایش یافت. گاوهای Chainlink به طور عامه به عنوان “لینک مارینز” شناخته می‌شدند که یک میم شناخته‌شده در جامعه کریپتو بود. قیمت Chainlink در تاریخ ۹ مه ۲۰۲۱ به بیشینه تاریخی ۵۲٫۸۸ دلار رسید، این افزایش به عنوان یک رالی کلی بازار کریپتو و همچنین توسعه‌های در حال انجام در اکوسیستم Chainlink بود.

براساس اسناد ICO، ۳۵٪ از تأمین کل توکن به اپراتورهای نود و تشویق اکوسیستم خواهد رفت. ۳۵٪ دیگر از توکن‌های LINK در طی رویدادهای فروش عمومی توزیع شدند. در نهایت، ۳۰٪ باقیمانده تأمین کل به شرکت برای توسعه‌ی ادامه‌ی اکوسیستم و شبکه Chainlink اختصاص داده شد.

چگونه شبکه Chainlink (LINK) امنیت می‌شود؟
به عنوان یک توکن ERC-20 مبتنی بر اتریوم، Chainlink توسط مکانیزم موافقت نیاز به وثیقه (PoS) امنیت می‌شود. برخلاف مکانیزم موافقت با اثبات کار (PoW) که توسط بیتکوین استفاده می‌شود، PoS بر اساس مقدار توکن‌های وثیقه شده برای انتخاب ارزیابان نودها است.

پروتکل‌های PoS با هدف مبارزه با مصرف برق وسیع مورد نیاز توسط سیستم‌های PoW ایجاد شدند. مدل‌های PoS به عنوان یکپارچه ترشدن برای مصرف برق و قابل مقیاس بودن آسان‌تر ایجاد شده‌اند. در حالی که PoW خود را به عنوان یک مکانیزم موافقت قابل اعتماد ثابت کرده‌است، اتریوم و تمام توکن‌های ERC-20 دیگر به سرعت در حال رشد و قوانین را در فضا تعیین می‌کنند.

کجا می‌توانید Chainlink (LINK) را خرید؟ Chainlink و توکن LINK از پرآوازه‌ترین رمزارزها در بازار هستند. با در نظر گرفتن این واقعیت، تعداد زیادی از صرافی‌ها به فروش و خرید LINK اقدام کرده‌اند. یکی از صرافی‌های برجسته برای خرید Chainlink، بایننس است.

ادامه مطلب  بررسی کامل بلاکچین BNB

صرافی‌های دیگری که معاملات LINK را ارائه می‌دهند، شامل موارد زیر هستند:

  • Huobi Global
  • Coinbase Pro
  • Gate.io
  • Kraken

مهم است که در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاری در رمزارزها، مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری، خطراتی را به همراه دارد.

برای بررسی زنده قیمت Chainlink در ارزهای معمولی انتخابی خود، می‌توانید از ویژگی تبدیل‌کننده CoinMarketCap به صورت مستقیم در صفحه‌ی ارز Chainlink استفاده کنید. به طور جایگزینی، از صفحه تبدیل نرخ تخصصی استفاده کنید. جفت‌های معروف قیمت Chainlink شامل LINK/USD، LINK/GBP، LINK/AUD و LINK/EUR هستند.

Chainlink و گوگل، معرفی استیکینگ در سال ۲۰۲۲ Chainlink از تجمیع و ارائه داده‌های قیمت رمزارز به پروتکل‌های دیفای مانند Aave به خیلی چیزهای دیگر رشد کرده است. در حال حاضر، اکوسیستم به بیش از ۱ میلیارد نقطه داده دسترسی دارد و از طریق ۱٬۰۰۰ ادغام پروژه با ۷۰۰ شبکه‌ی اوراکل، بیش از ۷۵ میلیارد دلار ارزش را تأمین می‌کند. سازمان‌های عمده‌ای مانند AccuWeather، FedEx، FlightStats و Associated Press برای تأیید داده با Chainlink همکاری کرده‌اند. با این حال، یکی از بزرگ‌ترین پیروزی‌های Chainlink، ورود اریک شمیت، سرپرست و مدیرعامل سابق گوگل، به عنوان مشاور فنی به پروتکل شبکه اوراکل بود. طبق گفته شمیت، “Chainlink ماده‌ی مخفی برای باز کردن توانایی پلتفرم‌های قراردادهای هوش مصنوعی و اصلاح کسب‌وکار و جامعه است” و او علاقه دارد که به Chainlink کمک کند تا یک دنیایی را توسط حقیقت تغذیه کند. شمیت به عنوان مشاوران قابل توجه دیگری در Chainlink وجود دارد، از جمله سابقه سرپرست اجرایی LinkedIn، جف واینر، و هم‌چنین هم‌موسس DocuSign، تام گانسر.

در برنامه‌ریزی برای سال ۲۰۲۲، Chainlink بالاخره استیکینگ برای دارندگان LINK برای ایمن کردن شبکه و کسب پاداش راه‌اندازی می‌کند. Chainlink چند سال است که به دنبال یک راه‌حل استیکینگ است، با این حال شبکه‌های اوراکل نه یک بلاکچین هستند، بلکه نوعی محاسبه متمرکز هستند. سرگئی نازاروف، یکی از موسسان، توضیح داده که Chainlink بلوک‌ها تولید نمی‌کند، بلکه “موافقت روی صدها شبکه‌ی اوراکل درباره داده‌های قیمتی را می‌سازد”. او می‌گوید تیم بالاخره با امنیت و قابلیت مقیاس پذیری مکانیزم موافقت راضی شده‌اند و آماده به راه‌اندازی استیکینگ در این سال هستند.

پیام بگذارید