Polygon blockchain

پلیگان

 پلیگان

پلیگان (قبلاً ماتیک نتورک) اولین پلتفرم ساختارمند و آسان برای مقیاس‌پذیری اتریوم و توسعه زیرساخت است. اجزای اصلی آن شامل SDK پلیگان است که یک چارچوب قابل تنظیم و مدولار است که از ایجاد انواع مختلف برنامه‌ها پشتیبانی می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این پروژه، به مقاله ی معرفی پلیگان ماتیک ما مراجعه کنید.

با استفاده از پلیگان، می‌توان زنجیره‌های optimistic rollup، زنجیره‌های ZK rollup، زنجیره‌های مستقل یا هر نوع زیرساخت مورد نیاز توسعه‌دهنده ایجاد کرد.

پلیگان به‌طور موثر اتریوم را به یک سیستم چندزنجیره‌ای کامل تبدیل می‌کند (همچنین به عنوان اینترنت زنجیره‌ها شناخته می‌شود). این سیستم چندزنجیره‌ای مانند سایر پروژه‌ها مانند پلکادات، کوسموس، آوالانچ و غیره عمل می‌کند و از مزایای امنیت، اکوسیستم پویا و آزادی اتریوم بهره می‌برد.

توکن $MATIC همچنان وجود خواهد داشت و نقش مهم‌تری را در تأمین امنیت سیستم و تسهیم مسئولیت‌ها ایفا خواهد کرد.

پلیگان (قبلاً ماتیک نتورک) یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه 2 است که توسط بایننس و کوین‌بیس حمایت می‌شود. هدف این پروژه، حل مشکلات مقیاس‌پذیری در بسیاری از زنجیره‌ها و ترویج استفاده گسترده از ارزهای رمزنگاری شده است.

پلیگان ترکیبی از چارچوب پلاسما و معماری بلوکچین proof-of-stake را به کار می‌گیرد. چارچوب پلاسما که به اندازه‌گیری از توکن‌ها مبتنی بر تراکنش‌های proof-of-stake در زنجیره اصلی اتریوم استفاده می‌شود، اجرای آسان قراردادهای هوشمند قابل مقیاس و خودمختار را ممکن می‌سازد.

برای اکوسیستم موجودی که بر روی زنجیره Plasma-POS ساخته شده‌است، تغییری رخ نخواهد داد. با پلیگان، ویژگی‌های جدید بر اساس تکنولوژی موجود و مجرد نگه داشته شده در حال توسعه هستند تا قابلیت انطباق با نیازهای مختلف از اکوسیستم توسعه‌دهندگان را افزایش دهند. پلیگان همچنان در حال توسعه تکنولوژی اصلی است تا بتواند به اکوسیستم بزرگتری مقیاس پذیر باز شود.

پلیگان به دست کاربران 65,000 تراکنش در ثانیه روی یک زنجیره جانبی تک جانبه و زمان تأیید بلوک قابل قبولی کمتر از دو ثانیه می‌تواند داشته باشد. این چارچوب همچنین امکان ایجاد برنامه‌های مالی غیرمتمرکز دسترسی‌پذیر به صورت جهانی را در یک زنجیره اساسی فراهم می‌کند.

چارچوب پلاسما، پلیگان را قادر می‌سازد که تعداد نامحدودی از برنامه‌های غیرمتمرکز را در زیرساخت خود میزبانی کند بدون تجربه معمولی نقاط ضعف مشترک در زنجیره‌های proof-of-work. تا کنون، پلیگان بیش از 50 برنام

ه‌ دسترسی‌پذیر غیرمتمرکز را به زنجیره جانبی اتریوم ایمن‌شده توسط PoS جلب کرده‌است.

MATIC، توکن‌های اصلی پلیگان، یک توکن ERC-20 بر روی بلاکچین اتریوم است. این توکن‌ها برای خدمات پرداختی در پلیگان و به عنوان یک واحد تسویه میان کاربرانی که در اکوسیستم پلیگان فعالیت می‌کنند، استفاده می‌شوند. همچنین هزینه‌های تراکنش‌ها در زنجیره‌های جانبی پلیگان به وسیله توکن‌های MATIC پرداخت می‌شوند.

ادامه مطلب  BAT پلتفرم تبلیغاتی زنجیره‌بندی با پاداش عادلانه

موسسان پلیگان کیستند؟

پلیگان (قبلاً ماتیک نتورک) در اکتبر 2017 راه‌اندازی شد. پلیگان توسط جینتی کانانی، سندیپ نیلوال و انوراگ آرجون، دو توسعه‌دهنده بلوکچین با تجربه و یک مشاور کسب‌وکار تأسیس شد.

قبل از جابه‌جایی به شبکه خود در سال 2019، تیم پلیگان یکی از اعضای مؤثر در اکوسیستم اتریوم بود. این تیم در پیاده‌سازی پلاسما MVP، پروتکل WalletConnect و موتور آگاهی از رویدادها به نام Dagger بر روی اتریوم فعالیت کرد.

این تیم شامل جینتی کانانی، هم‌موسس پلیگان، بود. جینتی، یک توسعه‌دهنده فول‌استک و مهندس بلوکچین است و در حال حاضر به عنوان مدیرعامل پلیگان خدمت می‌کند.

جینتی نقش حیاتی در پیاده‌سازی Web3، پلاسما و پروتکل WalletConnect روی اتریوم ایفا کرده است. قبل از ورود به حوزه بلوکچین، جینتی به عنوان یک دانشمند داده در شرکت Housing.com کار می‌کرد.

سندیپ نیلوال، هم‌موسس و مدیرعامل عملیاتی پلیگان، یک برنامه‌نویس و کارآفرین بلوکچین است. قبل از شروع مشترک به کار در پلیگان (قبلاً ماتیک)، سندیپ به عنوان مدیرعامل Scopeweaver و مدیرعامل تکنیکی گروه Welspun خدمت می‌کرد.

انوراگ آرجون تنها هم‌موسس غیربرنامه‌نویس پلیگان است. او به عنوان مدیر محصول در شرکت‌های IRIS Business، SNL Financial، Dexter Consultancy و Cognizant Technologies فعالیت داشته‌است.

ویژگی‌های منحصر به فرد پلیگان چیست؟

پلیگان خود را به عنوان یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه 2 توصیف می‌کند، یعنی این پروژه هدف ندارد تا به زودی لایه اصلی بلاکچین خود را ارتقاء دهد. هدف این پروژه کاهش پیچیدگی مقیاس‌پذیری و انجام تراکنش‌های فوری بلاکچین است.

پلیگان از نسخه سفارشی شده‌ای از چارچوب پلاسما استفاده می‌کند که بر اساس چک‌پوینت‌های proof-of-stake از طریق زنجیره اصلی اتریوم اجرا می‌شود. این تکنولوژی منحصر به فرد اجازه می‌دهد که هر زنجیره جانبی روی پلیگان بتواند تا 65,536 تراکنش در بلوک داشته باشد.

تجاری‌ترین طرح‌های پلیگان به‌طور ساختاری برای پشتیبانی از انواع مختلف پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز در اکوسیستم اتریوم طراحی شده‌اند.

اگرچه پلیگان در حال حاضر فقط اتریوم را به عنوان زنجیره اصلی پشت

یبانی می‌کند، شبکه قصد دارد پشتیبانی خود را برای زنجیره‌های اصلی دیگر بر اساس پیشنهادات و توافق اجتماعی گسترش دهد. این اقدام پلیگان را به یک پلتفرم بلوکچین لایه 2 ترازنامه‌ای ترکیب‌پذیر تبدیل می‌کند.

چندین توکن MATIC در چرخش وجود دارند؟

توکن‌های MATIC به‌صورت ماهانه عرضه می‌شوند. MATIC در حال حاضر دارای 4,877,830,774 توکن MATIC در چرخش و 10,000,000,000 توکن MATIC در حداکثر عرضه می‌باشد.

در فروش خصوصی اولیه آن در سال 2017، 3.8 درصد از حداکثر عرضه MATIC عرضه شد. در فروش لانچپد در آوریل 2019، 19 درصد دیگر از کل عرضه این توکن به فروش رسید. قیمت MATIC در آن زمان 0.00263 دلار برای هر توکن بود و 5 میلیون دلار بودجه به دست آمد.

ادامه مطلب  بلاکچین اتریوم: پلتفرم قراردادهای هوشمند و آینده‌ای متقابل

توکن‌های MATIC باقی‌مانده به این ترتیب توزیع شده‌اند:

توکن‌های تیم: 16 درصد از کل عرضه
توکن‌های مشاوران: 4 درصد از کل عرضه
توکن‌های عملیات شبکه: 12 درصد از کل عرضه
توکن‌های بنیاد: 21.86 درصد از کل عرضه
توکن‌های اکوسیستم: 23.33 درصد از کل عرضه

طبق برنامه‌زمانی عرضه، تمام توکن‌ها تا دسامبر 2022 عرضه خواهند شد.

امنیت پلیگان چگونه تأمین می‌شود؟

به عنوان یک راه‌حل لایه 2 که از یک شبکه از تأیید کننده‌های proof-of-stake برای امنیت دارایی‌ها استفاده می‌کند، پلیگان شامل staking (انتزاع توکن‌ها به عنوان سپر) به عنوان بخشی از اکوسیستم پلیگان است. تأییدکنندگان در شبکه توکن‌های MATIC خود را به عنوان تضمین ارائه می‌کنند تا به عضویت در مکانیزم موافقت proof-of-stake شبکه بپیوندند و به جای اینکه هزینه‌ها را به ماینرها ارسال کنند، توکن‌های MATIC دریافت کنند.

اعضای شبکه که نمی‌خواهند تأییدکننده شوند، می‌توانند توکن‌های MATIC خود را به یک تأییدکننده دیگر ارجاع دهند، اما همچنان در فرآیند انتزاع شرکت کرده و پاداش‌های انتزاعی را کسب خواهند کرد.

به علاوه، به غیر از چک‌پوینت‌های proof-of-stake، پلیگان از تولیدکننده‌های بلوک در لایه تولیدکننده‌های بلوک برای دستیابی به درجه بیشتری از غیرمتمرکزسازی استفاده می‌کند. این تولیدکننده‌های بلوک با استفاده از چک‌پوینت‌ها و مکانیزم‌های ضد‌تقلب نهایت به زنجیره‌های اصلی اتریوم تأییدی می‌دهند.

از کجا می‌توان پلیگان (MATIC) را خرید؟

از آنجا که یکی از پروژه‌هایی است که بسیاری به توسعه اکوسیستم اتریوم کمک کرده‌اند، MATIC محبوب در صرافی‌های آنلاین متمرکز بر DeFi است. صرافی‌های برتر که می‌توانید MATIC را خرید، فروش و معامله کنید عبارتند از:

– Binance
– Coinbase Pro
– Huobi Global
– KuCoin

برای بررسی قیمت پلیگان به‌صورت زنده به ارزهای ملی انتخابی‌تان، می‌توانید از ویژگی تبدیل‌کننده CoinMarketCap در صفحه قیمت پلیگان استفاده کنید. همچنین می‌توانید از صفحه تبدیل‌کننده نرخ اختصاصی استفاده کنید. جفت‌های قیمت محبوب MATIC شامل MATIC/USD، MATIC/GBP، MATIC/AUD، MATIC/EUR و MATIC/JPY هستند.

اگر تازه‌کار هستید، می‌توانید راهنمای ساده ما برای خرید ارزهای رمزنگاری، معرفی عمیق پروژه و مطالب آموزشی دیگر را در Alexandria CoinMarketCap پیدا کنید.

سخت‌افزار لندن و به‌روزرسانی EIP-1559 پلیگان (MATIC) 

پلیگان اعلام کرد که سخت‌افزار لندن و به‌روزرسانی EIP-1559 اتریوم در تاریخ 18 ژانویه 2022 روی شبکه اصلی پلیگان به‌صورت زنده اجرا خواهد شد. این به‌روزرسانی به‌طور کامل روش محاسبه هزینه تراکنش‌ها در شبکه اتریوم را تغییر می‌دهد – این به‌روزرسانی از مکانیزم حراج اولیه هزینه به عنوان محاسبه‌گر اصلی هزینه استفاده نمی‌کند و به‌جای آن از هزینه پایه‌ای که سوخته می‌شود (burned) برای ارسال به ماینرها استفاده می‌کند. این به‌روزرسانی هزینه تراکنش‌ها را کاهش نمی‌دهد، اما باعث پایدارتر شدن آنها می‌شود و به کاربران امکان ارزیابی بهتر هزینه‌ها و کاهش پرداخت غیرضروری می‌دهد.

ادامه مطلب  استلار (XLM): شبکه‌ای برای اتصال سیستم‌های مالی جهان و ارائه انتقال سریع و ارزان پول

اما با توجه به اینکه توکن‌های MATIC به عنوان هزینه پایه‌ای سوخته می‌شوند – و MATIC دارای عرضه ثابت 10 میلیارد توکن است – این به‌روزرسانی تأثیر تضخم‌گر بر دارایی دیجیتال خواهد داشت. تیم هسته‌ای پلیگان تخمین زده‌اند که حدود 0.27 درصد از کل عرضه MATIC به صورت سوخته (burn) خواهد شد – حدود 27 میلیون توکن. این فشار تضخمی احتمالاً بیشترین تأثیر را روی انتزاع‌دهندگان و تأییدکنندگان خواهد داشت، زیرا پاداش‌ها برای پردازش تراکنش‌ها در پلیگان به واحد MATIC نامگذاری می‌شوند. علاوه بر این، هزینه پایه به طور خودکار با پر شدن بلوک افزایش می‌یابد که منجر به کاهش تراکنش‌های اسپمی و کاهش شلوغی شبکه می‌شود. سخت‌افزار لندن بر روی شبکه اصلی اتریوم در تاریخ 5 اوت 2021 روی شبکه اصلی اجرا شد.

کربن‌بهای نامحدود پلیگان

پلیگان یکی از چندین بلاکچین است که به دستیابی به کربن‌نیروگرایی کمک می‌کند. این اقدام به عنوان بخشی از Green Manifesto پلیگان انجام شده‌است که هدف آن تمرکز بر توسعه پایدار برای بلاکچین است. پلیگان مبلغ 20 میلیون دلار را برای پروژه‌های مختلف اجتماعی معرفی کرده است تا از تکنولوژی Web3 برای ساخت آینده‌ای پایدار برای همه استفاده کنند. این شامل تمرکز بر روی راه‌حل‌های جدید برای بازنشستگی اعتبار کربن در زنجیره می‌شود

.

توسط همکاری با KlimaDAO، پلیگان 400,000 دلار از کربن‌اعتبارها خریداری کرد. این اعتبارها تقریباً 90,000 تن CO2 اندازه‌گیری می‌کنند. توکن‌ها از طریق ابزار گردآوری انتزاع KlimaDAO با استفاده از اعتبارهای کربن BCT و MCO2 که تحت استاندارد اعتبارسنجی کربن تأیید شده می‌شوند، بازنشسته شدند.

KlimaDAO یک مجمع غیرمتمرکز از محیط‌بان‌ها، کارآفرینان و توسعه‌دهندگان است که به دنبال مدرنیزه کردن بازار کربن از طریق فناوری on-chain هستند.

به علاوه، KlimaDAO و Offsetra اثر کربن شبکه پلیگان را برای تشخیص نقاط گرم انتشار و پیدا کردن راهکارهای جذاب کاهش انتشار مورد بررسی قرار دادند. این شامل مشاهده از نقاط انتشار هاردویر نودهای انتشار، مصرف انرژی عملیات انتشار و غیره می‌شود.

تبدیل به کربن‌نیروگرایی تنها گام اول برای پلیگان به سمت پایداری است. با اینکه شبکه از استفاده از مکانیزم proof-of-stake که به نسبت مصرف انرژی از مکانیزم proof-of-work بهینه‌تر است، استفاده می‌کند، اما به همچنان بر روی محیط‌زیست تأثیر می‌گذارد. این شامل هم فعالیت‌های مختص پلیگان و هم قراردادهای هوشمند اصلی اتریوم است که با آن تعامل می‌کنند.

پلیگان و KlimaDAO همچنین کربن‌اعتبارها را از پروژه‌های مختلف شبکه‌ای، از جمله Bull Run Forest Conservation Project، Ghani Solar Power Project، Moss.Earth و پروژه بادی در Jaibhim، هندوستان، بازنشسته کرده‌اند.

پیام بگذارید