Screenshot 63

آپتوس: نسل جدید زنجیره بلوک با سرعت بی‌نظیر و آینده‌پردازی وب3

آپتوس:

Aptos یک زنجیره بلوک لایه 1 اثبات سهام (PoS) است که از یک زبان برنامه‌نویسی هوش مصنوعی نوآورانه به نام Move استفاده می‌کند، یک زبان برنامه‌نویسی مبتنی بر Rust که به طور مستقل توسط مهندسان زنجیره بلوک دیم (سابقاً فیس‌بوک) توسعه یافته است.

چشم‌انداز Aptos ایجاد یک زنجیره بلوک است که باعث بهبود پذیرش عمومی در وب3 شود و یک اکوسیستم از اپلیکیشن‌های توزیع شده (DApps) را توانمند کند تا مسائل واقعی کاربران را حل کنند.

این زنجیره بلوک PoS توانایی تراکنش‌های نظری با سرعت بیش از 150,000 تراکنش در ثانیه (tps) را از طریق اجرای موازی دارد.

در مارس 2022، Aptos با هدایت شرکت سرمایه‌گذاری ونچریسن هورویتز (a16z) موفق به جمع‌آوری 200 میلیون دلار در دوره اول تأسیس شد. سایر افراد واجد شرایط مانند Tiger Global و Multicoin Capital هم در این دوره سرمایه‌گذاری کردند. به ماه ژوئیه پیش برده شده، این استارتاپ در یک دوره سرمایه‌گذاری سری A با هدایت FTX Ventures سام بنکمن-فرید و Jump Crypto موفق به جذب 150 میلیون دلار دیگر شد.

دو ماه پس از آن، Binance Labs با سرمایه‌گذاری استراتژیکی به میزانی که مشخص نشده در Aptos سرمایه‌گذاری کرد و ارزش آن را تا سپتامبر به 4 میلیارد دلار رساند.

در تاریخ 18 اکتبر 2022، Aptos راه‌اندازی مین‌نت را اعلام کرد، در حالی که تاریخ تولد Aptos در 12 اکتبر 2022 بود.image?url=%2F next%2Fstatic%2Fmedia%2Fphoto 1.74c33668

کی بنیانگذاران Aptos هستند؟
Aptos ایده‌پردازی Mo Shaikh و Avery Ching است، هر دوی آنها سابقه کارکنان سابق Meta را دارند. مو، که مدیر عامل فعلی شرکت است، بنیان‌گذاری با سال‌ها تجربه در خدمات مالی چندملیتی و زنجیره بلوک/رمزارزها دارد. طبق پروفایل LinkedIn او، او در مقیاس‌پذیری محصولات تخصص دارد و تجربه‌ای در بازارهای حقوق صاحبان سهام خصوصی و سرمایه‌گذاری ونچر دارد.

ادامه مطلب  Avalanche: رقابت با اتریوم و حل معضل مقیاس‌پذیری بلاکچین

در مقابل، Ching CTO Aptos است. او مهندس نرم‌افزاری است و یکی از مهندسان نرم‌افزار اصلی در Meta بوده است.

این دو نفر با هم در پروژه زنجیره بلوک دیم در Meta همکاری می‌کردند. شیخ و چینگ تصمیم به ترکیب نیروهای خود جهت ایجاد آپتوس لبز گرفتند وقتی پروژه دیم در ژانویه 2022 متوقف شد. بنابراین، تعجبی نیست که آپتوس از برخی از جزئیات فنی دیم استفاده می‌کند.

سایر اعضای تیم Aptos شامل محققان، طراحان و مهندسان دیگر از Diem هستند.
image?url=%2F next%2Fstatic%2Fmedia%2Fphoto 4.b6cdb830

چه چیزی Aptos را منحصر به فرد می‌سازد؟
ابتدا تیم Aptos ادعا می‌کند که شبکه آن می‌تواند بیش از 150,000 tps را پردازش کند. به عنوان مقایسه، tps اصلی Ethereum حدود 12 تا 15 است.

این ظرفیت بالای پردازش تراکنش از طریق موتور اجرای موازی (Block-STM) – یک مکانیزم اثبات سهام فالت توسانت (BFT) PoS – امکان پذیر است

. برای توضیح، بیشتر زنجیره‌های بلوک تراکنش‌ها را به صورت متوالی اجرا می‌کنند، به این معنا که یک تراکنش ناموفق یا تقاضای بالا در شبکه ممکن است کل زنجیره را متوقف کند.

در مورد Aptos، همه تراکنش‌ها به صورت همزمان پردازش و سپس تأیید می‌شوند. تراکنش‌های ناموفق یا به اصطلاح تراکنش‌های با مشکل اجرایی یا تداخل، به دلیل کتابخانه‌های حافظه معاملاتی نرم‌افزار زنجیره بلوک، مجدداً اجرا یا لغو می‌شوند.

Aptos با استفاده از Move ساخته شده است، یک زبان هوش مصنوعی برنامه‌نویسی جدید که ادعا می‌کند که مزایایی نسبت به Solidity، زبان برنامه‌نویسی مبتنی بر EVM دارد. این شامل دستورات زنجیره بلوک است که به راحتی قابل تأیید هستند، تغییر کلید خصوصی و طراحی ماژولار آپتوس است.

ادامه مطلب  آربیترام: نوآوری‌ها، امنیت و مقیاس‌پذیری در جهان اتریوم

موارد استفاده جدید از طریق ارتقاء و پیکربندی Aptos قابل تحقق است، در حالی که قابلیت مقیاس‌پذیری افقی در این زنجیره بلوک توسط ویژگی شاره‌بندی پیاده‌سازی شده بهبود تجربه کاربری را فراهم می‌کند.
image?url=%2F next%2Fstatic%2Fmedia%2Fphoto 3.1d1ec1b4

چقدر Aptos در گردش است؟
APT ارز محلی زنجیره بلوک Aptos است. مجموع عرضه اولیه آن 1 میلیارد و در زمان نگارش، میزان عرضه در گردش 130 میلیون APT است.

توزیع به شرح زیر است: جامعه (51.02٪)؛ همکاران اصلی (19.00٪)؛ بنیاد (16.50٪)؛ سرمایه‌گذاران (13.48٪).

در تخصیص جامعه، حدود 80٪ توسط بنیاد Aptos نگهداری می‌شود و مابقی توسط آپتوس لبز. این برای حمایت از رشد جامعه و ابتکارهای بنیاد آپتوس استفاده خواهد شد، و مابقی به صورت ماهانه در طول ده سال آینده قفل خواهد شد.

سرمایه‌گذاران و همکاران اصلی از تاریخ راه‌اندازی مین‌نت به یک برنامه تعهدی چهار ساله تحت عنوان Aptos تحت نظر قرار می‌گیرند. تیم آپتوس در تاریخ 19 اکتبر 2022 یک نسخه از 20 میلیون توکن APT را به کاربران تست‌نت اولیه اهدا کرد.

برای خلاصه‌ای از توکنومیکس Aptos، به اینجا مراجعه کنید.

پل Aptos چیست؟
پروتکل برنامه کاربردی کاربری زنجیره‌ای به نام LayerZero Labs در تاریخ 19 اکتبر 2022 پل Aptos راه‌اندازی کرد.

پل بلوکچین به کاربران امکان انتقال ETH، USDC و USDT از اتریوم، زنجیره BNB، پلیگان، آوالانچ و Optimism به Aptos را می‌دهد.

پیام بگذارید