1 arbitrum token ethereum gID 1

آربیترام: نوآوری‌ها، امنیت و مقیاس‌پذیری در جهان اتریوم

 

آربیترام


 آربیترام (ARB) چیست؟
آربیترام یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه دوم (L2) برای اتریوم است. این راه‌حل از رول‌آپ‌های بهینه‌گرا برای دستیابی به هدف افزایش سرعت، مقیاس‌پذیری و کارآیی هزینه در اتریوم استفاده می‌کند. آربیترام از امنیت و سازگاری اتریوم بهره‌برده و از طریق انتقال بخش عمده‌ای از بار محاسباتی و ذخیره‌سازی به آف‌چین (Off-chain) توانسته است تا ظرفیت پردازش بیشتری و هزینه‌های پایین‌تری نسبت به اتریوم فراهم کند.

Arbitrum To Airdrop ARB Tokens In March, Full Details Inside

 

توکن اصلی آربیترام با نام ARB شناخته می‌شود و برای حاکمیت استفاده می‌شود. آف‌چین آربز، توسعه‌دهندگان پشت آربیترام، اعلام کردند که به ساختار سازمان غیر متمرکز (DAO) انتقال داده‌اند – DAO آربیترام. دارندگان ARB می‌توانند در مورد پیشنهادهایی که بر تغییر ویژگی‌ها، بهبودهای پروتکل، تخصیص مالیات و انتخاب شورای امنیت تأثیر می‌گذارند، رأی دهند.

 

آربیترام در سال 2023 یک برنامه‌ریزی جسورانه دارد که شامل: راه‌اندازی راه‌حل لایه‌سه به نام اوربیت؛ امکان اجرای برنامه‌های نوشته شده به زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب مانند Rust، C++ و … با استفاده از ابزار Stylus؛ افزایش مجموعه اعتبارسنجی به منظور اضافه کردن اعتبارسنج‌های مستقل بیشتری؛ انتقال پروتکل به لایه دوم با آربیترام وان.

 

در تاریخ 16 مارس 2023، آربیترام اعلام کرد که ایردراپ مورخ انتظاری ARB آنها بسیار مورد انتظار خود را انجام داده است. توکن به کاربران زودهنگام و DAOهای در حال ساخت بر روی آربیترام ایردراپ می‌شود، که 12.75٪ از کل عرضه توزیع می‌شود. گیرندگان بر اساس سیستم امتیازی به تازگی خودشان با شبکه آربیترام تا تاریخ قطع به تاریخ 1 مارس 2023 پاداش داده شده‌اند. رویداد تولید توکن در تاریخ 23 مارس 2023 خواهد بود.

 

مؤسسان آربیترام کیستند؟ آربیترام توسط آف‌چین آربز، یک شرکت توسعه مستقر در نیویورک، توسعه داده می‌شود. موسسان آن شامل اد فلتن، استیون گلدفدر و هری کالودنر هستند، که پژوهشگران سابق دانشگاه پرینستون با سال‌ها تجربه در علوم کامپیوتر، رمزنگاری و زنجیره‌بلوک هستند.

Ethereum Layer-2 Solution Arbitrum Announces Token Airdrop, Opens Tech Stack to Devs - Decrypt

 

ادامه مطلب  آپتوس: نسل جدید زنجیره بلوک با سرعت بی‌نظیر و آینده‌پردازی وب3

اد فلتن استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه پرینستون بوده و به عنوان معاون CTO اوباما خدمت کرده است. او همچنین هم‌موسس و دانشمند ارشد آف‌چین آربز است.

استیون گلدفدر دانشمند کامپیوتر و کارآفرینی‌ست که دکترای خود را از دانشگاه پرینستون دریافت کرده است. او همچنین هم‌موسس و مدیرعامل آف‌چین آربز است.

هری کالودنر دانشمند کامپیوتر و دانشجوی دکترا در دانشگاه پرینستون است. او همچنین هم‌موسس و CTO آف‌چین آربز است.

در سال 2021، آف‌چین آربز اعلام کرد که در مجموعه B جدیدش به رهبری Lightspeed Venture Partners موفق به جذب 120 میلیون دلار شده است و ارزش شرکت را 1.2 میلیارد دلار قرار داده است. سرمایه‌گذاران معروف دیگر شامل Polychain Capital، Pantera Capital، Mark Cuban و غیره نیز در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

چه چیزی آربیترام را منحصر به فرد می‌سازد؟ آربیترام از رول‌آپ‌های بهینه‌گرا برای مقیاس‌پذیری در اتریوم استفاده می‌کند تا از سایر راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری برای اتریوم تمایز خود را نشان دهد. این پروژه ادعا می‌کند که تعدادی مزیت نسبت به سایر راه‌حل‌های بهینه‌گرا دارد:

سازگاری: آربیترام قراردادها و تراکنش‌های EVM بدون تغییر را پشتیبانی می‌کند، به این معنی که هر داپ اتریومی موجودی می‌تواند بدون هیچ تغییر کدی در آربیترام اجرا شود.

مقیاس‌پذیری: آربیترام می‌تواند هزاران تراکنش در ثانیه را با کارمزد کم و قطعیت سریع پردازش کند، در حالی که تضمین‌های امنیتی اتریوم حفظ می‌شوند.

انعطاف‌پذیری: آربیترام به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد برنامه‌ها را به زبان‌های برنامه‌نویسی محبوبی مانند Rust، C++ و … با استفاده از ابزار Stylus، ویژگی معادل EVM+ در آینده، اجرا کنند.

غیرمتمرکزی: آربیترام برای ترتیب تراکنش‌ها به اپراتور یا دنباله‌ساز متمرکزی وابسته نیست. به جای آن، از شبکه غیرمتمرکز اعتبارسنجانی استفاده می‌کند که توکن‌های ARB را واگذار می‌کنند و هزینه‌ها را برای امنیت شبکه کسب می‌کنند.

آربیترام همچنین دارای یک اکوسیستم پویای DApps، کیف‌های دیجیتال، ابزارها و شرکایی است که آن را به یکی از اصلی‌ترین راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری برای اتریوم تبدیل کرده است.

Arbitrum Launches Native Governance Token ARB and Self-Executing DAO Governance Model – Bitcoin News

سینگولاریتی‌نت (AGIX) چیست؟

ادامه مطلب  بررسی کامل بلاکچین BNB

برخی از پروتکل‌هایی که در شبکه موجود هستند عبارتند از: GMX (GMX)، Treasure (MAGIC)، Camelot (GRAIL)، Radiant Capital (RDNT)، Vela Exchange (VELA)، ZyberSwap (ZYB)، Dopex (DPX)، PlutusDAO (PLS)، TridentDAO (PSI)، Jones DAO (JONES) و غیره.

رشد اکوسیستم آربیترام از معیار مجموع ارزش قفل‌شده (TVL) آن قابل مشاهده است. طبق اطلاعات DeFiLlama، TVL آربیترام در نوامبر 2021 به بیشترین ارتفاع خود، 3.2 میلیارد دلار، رسید و در حال حاضر در حدود 1.85 میلیارد دلار است. این تراز در مقایسه با سایر اکوسیستم‌های لایه 2 دیگر بیشترین مقدار قفل‌شده را دارد.

چه تعداد سکه آربیترام (ARB) در گردش وجود دارد؟ ARB توکن حاکمیت اصلی آربیترام است که در تاریخ 23 مارس 2023 راه‌اندازی می‌شود و 12.75٪ از کل تامین موجودی توکن ARB به گیرندگان و داوها توزیع می‌شود.

استفاده از توکن ARB به منظور حاکمیت غیر متمرکز بر اکوسیستم آربیترام است. دارندگان ARB با رای‌گیری در پیشنهادهای حاکمیتی برای زنجیره‌های آربیترام وان و آربیترام نووا، شبکه آربیترام را اداره می‌کنند. آنها همچنین می‌توانند تأثیری در استفاده از مالیاتی از صندوق DAO داشته باشند. پیشنهادهای حاکمیتی می‌توانند شامل بهبودهایی در زنجیره، تغییرات در پارامترهای شبکه، اختصاص گرنت و پاداش، ادغام ویژگی‌های جدید و موارد دیگر باشند.
سینگولاریتی‌نت (AGIX) چیست؟

توکن ARB همچنین مانند توکن هزینه گاز در شبکه اتریوم کار نمی‌کند. به جای آن، هزینه‌ها در آربیترام با استفاده از ETH یا هر توکن ERC-20 دیگری که توسط DAppها پشتیبانی می‌شود، پرداخت می‌شود. این به این معنی است که دارندگان ARB برای استفاده از خدمات آربیترام نیازی به هزینه توکن‌های خود ندارند، بلکه می‌توانند آنها را واریز کنند و هزینه‌ها را بابت امنیت شبکه کسب کنند.

مجموع تامین توکن ARB در حدود 10 میلیارد است. تخصیص توکن به شرح زیر است: صندوق DAO آربیترام: 42.78٪ (4.278 میلیارد)، تیم‌ها و مشاوران آف‌چین آربز: 26.94٪ (2.694 میلیارد)، سرمایه‌گذاران: 17.53٪ (1.753 میلیارد)، ایردراپ به کاربران: 11.62٪ (1.162 میلیارد)، ایردراپ به DAOها: 1.13٪ (113 میلیون).

Arbitrum to airdrop 112.8M ARB tokens to DAOs on its ecosystem

چگونه امنیت آربیترام تضمین می‌شود؟ آربیترام امنیت خود را از شبکه اتریوم به‌دست می‌آورد، که انطباق و قطعیت تراکنش‌های آربیترام را فراهم می‌کند. به عبارت دیگر، اتریوم اعتبار اعتبار اجرای محاسبات و داده‌های آف‌چین پشت محاسبات را ارائه می‌دهد.

استفاده از رول‌آپ‌های بهینه‌گرا به این معناست که آربیترام تراکنش‌ها را خارج از اتریوم اجرا می‌کند و چندین تراکنش را در یک دسته قبل از ارسال آن به مین‌نت جمع‌آوری می‌کند. همانطور که نام “بهینه‌گرا” اشاره می‌کند، تراکنش‌های آف‌چین به عنوان معتبر در نظر گرفته می‌شوند و هیچ اثبات اعتباری ارسال نمی‌شود. در صورت اختلاف، پس از ارسال رول‌آپ، مدت زمانی وجود دارد که هر کسی می‌تواند با ارائه اثبات تقلب، تراکنش را چالش دهد.

از کجا می‌توان آربیترام (ARB) را خرید؟ می‌توان آربیترام را در تعداد زیادی از صرافی‌های متمرکز خریداری کرد، از جمله بایننس، کوین‌بیس، کوکوین، بايبیت، کراکن، بیتفینکس و غیره. همچنین می‌توان آن را در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی‌سواپ V3 (اتریوم)، یونی‌سواپ V3 (آربیترام) و سوشی‌سواپ (آربیترام) تجارت کرد.

ادامه مطلب  Optimism: رمزارز لایه دوم بر روی اتریوم و مقیاس‌پذیری بهتر

 

پیام بگذارید